Tűzvédelmi szimulációk
Az OTSZ lehetőséget ad egyes tűzvédelmi követelmények teljesítésével összefüggésben számítógépes szimuláció alkalmazására. A számítógépes szimulációk minden esetben a valós folyamatok mérnöki szemléletű közelítései.
A gyakorlatban a tűz- és füstterjedési vizsgálatokat a következő esetekben alkalmazzák:
A tűz- és füstterjedés vizsgálata során a szimulációval komplett új és meglévő építmények tűzfolyamatai tervezhetők és ellenőrizhetők az épület funkciójának, berendezéseinek, beépített és tárolt anyagainak ismeretében. A hő- és füstterjedést befolyásoló berendezések, eszközök optimalizálására alkalmazható ez a módszer, illetve az OTSZ előírásainak megfeleltetésére.
A menekülési vizsgálat során figyelemmel lehet kísérni a menekülés folyamatát és időtartamát tervezési feladatok vagy meglévő állapot ellenőrzése során a benntartózkodók jellemző viselkedésmodelljei alapján. Szükség esetén füstterjedéssel összevetve is vizsgálható a menekülők biztonsága.
Tűzeseti tartószerkezeti vizsgálatok
Tartószerkezetekhez tűzeseti mechanikai analízis készíthető tűzszimulációs hőmérsékletvizsgálattal vagy anélkül, amikor szabványos ISO834 tűzgörbét feltételezünk. Az acélszerkezetek mechanikai vizsgálatai MSZ EN 1991-1-2: A tartószerkezeteket érő hatások; 1-2. rész: Általános hatások. A tűznek kitett szerkezeteket érő hatások és MSZ EN 1993-1-2: Acélszerkezetek tervezése 1-2. rész: Általános szabályok. Szerkezetek tervezése tűzhatásra tűzeseti szabványok alapján történnek minden esetben, azonban a vizsgálati módszerek és peremfeltételek tekintetében megkülönbözteti az EuroCode a szabványos tűzgörbe szerinti vizsgálatot és a részletes tűzszimulációs hőmérsékleti analízist.
Szabványos tűzgörbe esetén a vizsgálat eredménye a szerkezeti elemek kritikus hőmérséklete, amely elengedhetetlen az optimális védelmi megoldás kialakításához. A kritikus hőmérséklet, mint tartószerkezeti jellemző adja meg, hogy milyen magas hőmérsékletig engedhetjük felmelegedni a szerkezeti elemet anélkül, hogy elveszítse teherbíró szerepét. Ebben segít az alkalmazott tűzvédelmi megoldás, hogy a további felmelegedés ellen hőszigetelje reaktív vagy passzív módon a szerkezeti elemet.
A tűzszimulációs vizsgálatok eredményei pedig lehetővé teszik a szerkezet tűzeseti komplex vizsgálatát, amiből megállapítható akár az elemek tűzvédelmének szükségessége is a beépített egyéb tűzvédelmi berendezések és az épület funkciójának függvényében. Ebben az esetben a szimulációs hőmérsékleti adatszolgáltatás a részletes tartószerkezeti vizsgálat alapja, ami miatt elengedhetetlen a két szakág kommunikációja. Azonban ebből a kooperációból és a részletes vizsgálatokból alakulhat ki a legkomplexebb mérnöki megoldás.
Szakál Regina
Statikus, tűzvédelmi szakmérnök
Tel: +36 20 416 2027
Email: [email protected]